This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Bojkowie…

Bojkowie są dawnymi mieszkańcami Bieszczad…Sięgali od Bystrzycy Sołotwińskiej dziś na Ukrainie, aż po Wielki Dział…Byli potomkami górali rusko-wołoskich, którzy osiedlali się tutaj w XVI i XVII w…Uprawiali rolę, zajmowali się wypasem owiec i bydła…Trudnili się spływem drewna, byli też świetnymi tkaczami…tkali głównie na swoje potrzeby,a z nasion lnu wytłaczali olej…W skansenie sanockim Bojkowie są tuż za Pogórzanami…

https://youtube.googleapis.com/v/rDwSLcsW81M&source=uds

Szumią drzewa przystajemy przy Bojkowskiej chacie…Sektor Bojkowski jest nie duży są tu dwie chaty i dwie cerkwie…Chaty bojkowskie, tak jak łemkowskie nazywane są ” chyżami „… Chyża składała się z: 
– izby, sieni , komory i kuchenki…Chyże były budowane z belek jodłowych, łączonych ” na obłap „…zaś dach był kryty słomą…
Chyża, którą zwiedzaliśmy była ogrodzona wiklinowymi płotkiem…We wnętrzu chaty gliniana polepa…coś co dziś mogłoby dziwić…wtedy było standardem…zaglądając do jednej z tych chat zaskoczyło nas skromne wyposażenie…a jeszcze bardziej zdziwiły nas osobne łóżka…pomiędzy nimi stał stół i drewniana ławka…a na ścianie obrazki święte…Bojkowie byli grekokatolikami… Chyża, którą oglądaliśmy została zbudowana w 1906 r, a ta stojąca przed nią powstała w 1861 r…Dziś te chaty możemy podziwiać w sanockim skansenie…
Dziś Bojkowie nie zamieszkują już swoich naturalnych terenów, tylko są rozproszeni po całej Polsce…Po akcji ” Wisła ” większość z nich wysiedlono do ówczesnego ZSRR a dzisiejszej Rosji…ci co zostali musieli z terenu Bieszczad uciekać… 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

7 Comments

 1. i couldn't get translate to work, but it is a neat historical site.

 2. Fantastyczne miejsce, muszę je zaznaczyć na swojej mapie i wybrać się tam na wycieczkę:) Pozdrawiam

 3. Bardzo ciekawy skansen. Wiedziałam, że on jest , ale tam jeszcze nie dotarłam. Pozdrawiam.

 4. Ciekawe miejsce. Bardzo ładne zdjęcia.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

 5. Za zima też nie przepadam. Zobaczymy jak będzie. Tu się raczej ludzie zimy nie boją. Obawiają się co dalej będzie z polityka Rosji. Tak się porobiło.

  Fantastyczna chatka. Podoba mi się ta strzecha bez kantów tylko tak zawijana na rogach. W Bieszczadach byłem w dzieciństwie na wakacjach z rodzicami. A wstyd powiedzieć o Bojkach nie słyszałem. Dowiedziałem się od Ciebie.
  Pozdrawiam serdecznie z zesłania na Suwalszczyźnie :)

 6. Lubię takie miejsca. Pięknie nam je przedstawiłaś. Dziękuję!
  Pozdrawiam serdecznie! Halszka

 7. Bojkowie jak Łemkowie padli ofiarą totalitaryzmów. Dziś o tym się nie mówi, ale mu Polacy też mamy powody do wstydu za czystki etniczne których dokonali nasi ojcowie i dziadkowie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*