This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Nysa…miasto z burzliwą historią…

Nysa to przepięknie położone miasto, z wieloma kościołami, przez co nazywane jest ” Śląskim Rzymem „…Na środku rynku stoi unikatowa gotycka kolegiata…

Przez miasto przepływa rzeka Nysa Kłodzka i stąd nazwa miasta…Niegdyś było ono stolicą księstwa biskupów wrocławskich…

Miasta bardzo bronili Niemcy, dlatego pod koniec wojny bardzo ucierpiało…Z unikatowych barokowych kamieniczek…ocalało bardzo niewiele…Jedną z ocalałych kamienic jest zwana ” Domem Wagi „…

Gdy na Śląsku szalała w XVII w reformacja…Nysa była ostoją katolicyzmu…Nysa jest prześlicznym małym miasteczkiem…Co krok odkrywałam coś nowego, a to kościółek, a fontanna, a to wolno stojąca wieża…

To wszystko są zabytkowe unikaty…Takich miasteczek jak Nysa na Śląsku jest bardzo wiele i wszystkie kryją jakąś burzliwą historię…
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

7 Comments

 1. Zgadza się to bardzo ciekawe miejsce, niestety całe dziesięciolecia tam nie byłem.

 2. Pięknie nam przedstawiłaś Nysę. Bywałam w Nysie przed laty wielokrotnie, ale jej nie poznaję. Wyładniała niesamowicie.
  Pozdrawiam jesiennie! Halszka

 3. W Nysie byłam bardzo dawno temu i już nic nie pamiętam. Widzę, że kamieniczki są pięknie odnowione.
  Jeśli dobrze pamiętam, Nysa pierwotnie nazywała się Nissa, ale Gomółce się to nie podobało i kazał zmienić na nazwę, która będzie brzmiała bardziej po polsku. Podobnie było z wioską Niemaszchleba, którą kazano zmienić na Chlebowo, bo jak to może być, aby w Polsce nie było chleba;)
  Serdecznie pozdrawiam.

 4. Muszę w końcu odwiedzić Nysę, bo ciągle tylko przejeżdżam :)

 5. Witam!
  W Nysie nie byłem, ale oglądałem wspaniałe zdjęcia u mojej znajomej z Nysy właśnie.
  Pownie kiedyś ją odwiedzę.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

 6. Miałam być w Nysie dawno temu. Mieliśmy zimowisko w Grodkowie i organizowaliśmy wycieczkę. Dodtałam temperatury i musiałam leżeć, niestety. Nie zobaczyłam Nysy, szkoda. Pozdrawiam.

 7. It's amazing to see this place, it looks like a magical bit of history . . to me it seems like a perfect postcard from a vacation spot – BUT, it is actually a place people live . . it seems like a treasure chest of stories every where you go. Thank you for sharing.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*