This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Lubelski Trybunał Koronny…

To bardzo ciekawy budynek..W miejscu obecnego stał drewniany trybunał, który z niewiadomych  przyczyn spłonął w 1389 roku…Wtedy też zaczęto budowę murowanego Trybunału…Ten obecny jest którymś z kolei stojącym w tym miejscu…

Ów Trybunał był czymś w rodzaju Sądu Apelacyjnego dla ówczesnej szlachty i magnaterii…Można powiedzieć dzisiejszy Sąd Najwyższy…Dzięki temu, że w Lublinie mieścił się Trybunał…miasto stało się centrum prawniczym Rzeczypospolitej…Na początku był tu Ratusz…

O Lubelskich kamienicach opowiem kiedy indziej…Dzisiejszy post był poświęcony Lubelskiemu Trybunałowi Koronnenu…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 Comments

  1. ładny budynek:)) w Lublinie nigdy nie byłam.

  2. Lublin, piękne miasto!

  3. Ładnie odnowiona kamienica :)

  4. W dawnych czasach Lublin słynął z wydawania wyroków. To do Lublina pojechał Jan Kochanowski, aby się upomnieć u króla o uwolnienie swego szwagra z niewoli i, niestety, padł w jakiejś gospodzie, rażony apopleksją.
    To z Lublina pochodził Biernat, autor „Raju dusznego”; na studiach uczyłam się, że była to pierwsza wydrukowana w Polsce książka, teraz okazało się, że inna była wcześniej, ale niedużo.
    Życzę radosnych i pogodnych świąt.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*