This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Cerkiew p.w.Przemienienia Pańskiego w Czerteżu.

Kierując się w stronę Sanoka mijamy wieś Czerteż, to tu znajdziemy malowniczo położoną cerkiew.Niestety mimo wielu prób skontaktowania się z osobą, która opiekuje się tym sakralnym unikatem, nie udało nam się wejść na teren przy cerkiewny. 
Z za wysokiego płota widać tylko kawałek cerkwi. Niektóre zdjęcia robiłam z wyłomu w murze cerkiewnej furty inaczej się nie dało. 
Cerkiew ta należy do grekokatolików. Jest p.w.Przemienienia Pańskiego, powstała w XIV wieku.Otoczona jest drewnianym płotkiem, zakończonym masywną furtką. Dach tej cerkwi kryty jest gontem, a kopuła nad nawą główną zakończona jest niewielką sygnaturką, na szczycie której znajdziemy cerkiewny krzyż. 
Cerkiew ta kiedyś należała do Bojków, dlatego mówi się o niej, że jest typu bojkowskiego.Tak naprawdę nie wiadomo ile cerkwi stało w tym miejscu przed tą. Ta obecna pochodzi z I połowy XVIII w. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Comments

  1. Przykro, że nie można wejść na jej teren. Nie rozumiem dlaczego :(. Z tego co pokazałaś wygląda bardzo ciekawie. Pozdrawiam.

  2. Ciekawa architektura…
    Pozdrawiam bardzo cieplutko;-)

  3. Chętnie bym się tam wybrała:) Piękne miejsca, niestety odległe:) Pozdrowienia

  4. bardzo urokliwe miejsce…

  5. Piękna i ładnie położona.

  6. Dobrze, że płot nie był zbyt wysoki i mogłaś choć trochę uchwycić. Cerkiew jest piękna, ale interesuje mnie pochodzenie nazwy wioski- Czerteż.
    Serdeczności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*