This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Cerkiew z Czarnego w nowosądeckim skansenie oraz prośba o pomoc.

Cerkiew, którą mieliśmy okazję zobaczyć w tym skansenie nosi wezwanie św. Dymitra i została zbudowana w 1786 roku. To budowla orientowana czyli prezbiterium było skierowane na wschód. Świątynie greckokatolickie czy prawosławne składają się z prezbiterium, nawy oraz babińca, który miał jeszcze kruchtę oraz przedsionek. 
Spacerując skansenowymi ścieżkami coś nas ciągnęło w stronę tej cerkwi. Otwarta furtka zapraszała by przekroczyć progi świątynnego terenu. A otwarte drzwi cerkwi kusiły by wejść. Już wiemy co nas tak przyciągało to unikatowy ikonostas. 
Ikonostas składa się z rzędu ikon, przeważnie jest bardzo bogato zdobiony oddziela nawę od prezbiterium. To za ikonostasem jest ustawiony ołtarz. Ikonostas z tej cerkwi został wykonany przez Jakuba Szajcera w 1801 roku. Ikonostas jest drewniany i pokryty złoceniami i delikatnie srebrzony. Patrząc na niego widzimy, że został wykonany w stylu barokowo-rokokowym. 
Całą cerkiew otacza niski płotek. A teraz prośba o pomoc. Po raz pierwszy o Cerkwi w Króliku Wołoskim przeczytałam u Łucji postanowiłam przyłączyć się do akcji ratowania tej cerkwi i również umieścić banerek. Widząc w jak opłakanym stanie jest ta piękna cerkiew.
Opuszczona cerkiew greckokatolicka

Mam cichą nadzieję, że kiedyś cerkiew ta odzyska swój dawny blask. Dobrze, że znaleźli się ludzie którym na tym zależy. Wiele takich obiektów chyli się ku ruinie.  

Warto ratować takie piękne budowle.
Jeżeli ktoś chce wspomóc finansowo tą wspaniałą akcję to oto adres do Stowarzyszenia:
Stowarzyszenie Królik Wołoski
ul. Zdrojowa 68
38-440 Iwonicz – Zdrój 
Bank Pekao S.A. II Oddział w Krośnie
nr. konta:82124014571111001016649276
Każda złotówka się liczy.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

13 Comments

 1. Kolejne piekne miejsce nam pokazałas~~!
  :)
  Miłej soboty :)

 2. Przepięknej urody jest ta cerkiew.
  Pozdrawiam serdecznie:-)

 3. Bardzo dziękuję za umieszczenie banerka cerkwi w Króliku Wołowskim.
  Należy dołożyć wszelkich starań aby ta świątynia została odbudowana.
  Byłam w skansenie w Nowym Sączu jednak nie mogę przypomnieć sobie cerkwi, którą opisujesz w dzisiejszym poście.
  Jej architektura zasługuje na uwagę.
  Pozdrawiam:)*

 4. To prawda warto ratować takie perełki.
  Serdecznie pozdrawiam:)

 5. Jak zawsze z ciekawością czytam post o cerkwi. Sam lubię je odwiedzać i fotografować. W skansenie jeszcze nie byłem, ale mam w planach. Pewnie więc tę cerkiew też zobaczę.
  Pozdrawiam.

 6. gorgeous addition this weekend. thank you for joining in. ( :

 7. Cerkwie mają swój niezwykły urok… Niestety nie zwiedziłam ich zbyt wiele. Dzięki blogom mogę to nadrobić, a jak tylko będę mieć okazję to z przyjemnością zobaczę je na żywo:)) Prośbę o pomoc też widziałam u Łucji – warto ratować takie perełki… Serdecznie pozdrawiam:)

 8. Byłam zachwycona wnętrzem tej cerkwi w Nowym Sączu, to prawdziwa perełka :)

 9. What wonderful buildings to see. I love that they are still standing and that people want to make them useful again. I'm not familiar with the site, but I have heard many, many people get money at Go Fund Me. Good luck to all concerned!

 10. Another lovely church – and sadly a derelict one. Good luck with the fundraising to restore them.

  Diana

 11. Awesome, what a beautiful church

 12. Piękne zdjęcia:) w tym roku na wakacjach również odwiedziliśmy skansen w Nowym Sączu. Jest tam wiele pięknych budowli.
  Cieszymy się niezwykle, że postanowiłaś przyłączyć się do akcji ratowania cerkwi w Króliku Wołoskim – jesteśmy Ci bardzo wdzięczni:)
  Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*