This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kościół w Rymanowie.

W Rymanowie znajduje się przepiękny kościółek. Świątynia jest p.w. Św. Wawrzyńca. Został on zbudowany przez Józefa z Tęczyna Ossolińskiego. Wyłożył on na ten cel własne fundusze. Początki parafii są datowane na rok 1412. Kiedy to dekretem Władysława Opolczyka powstała osada dziś zwana Rymanowem. 

Świątynia stoi na niewielkim wzniesieniu. Fasada jest bardzo skromna, co daje wrażenie, że i wnętrze jest równie skromne, to tylko złudzenie. Wnętrze jest przepiękne i nie przeładowane barokowymi zdobieniami. 
Dzieje świątyni są bardzo burzliwe. Przez 22 lata służyła Arianom jako zbór. W ołtarzu głównym jest wizerunek Matki Boskiej Bolesnej. Obraz został namalowany na desce. Wg. dokumentów został podarowany przez króla Władysława Jagiełłę.
Świątynia jest rymanowskim unikatem. W jednej z kaplic kościelnych znajduje się ariański pomnik nagrobny.
Na zewnętrznej fasadzie właściwie tuż nad drzwiami widzimy herb ówczesnego papieża. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

9 Comments

 1. Przejeżdżałam przez Rymanów. Żałuję, że nie odwiedziłam tej świątyni.
  Lubię poznawać takie miejsca. Mają nam wiele do zaoferowania.
  Pozdrawiam:)*

 2. So ornate and beautiful.

 3. Piękne wnetrze kościólka serdecznoąsci pozdrawiam

 4. Interesujący kościół. Tyle się mija kościołów w czasie podróży, rzadko do nich zaglądamy. A szkoda, bo czasami nie można wyjść z podziwu dla ich piękna.
  Pozdrawiam.

 5. Ja się zatrzymałam przy nim w czasie podróży gdzieś tam, ale oglądałam go tylko z zewnątrz. Podoba mi się wnętrze też. Pozdrawiam.

 6. Fajne są takie perełki w polskich małych miejscowościach!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*