This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kościół Św. Jakuba w Sandomierzu.

Tuż niedaleko sandomierskiego zamku leży przepiękny i bardzo malowniczo położony kościół Św. Jakuba. Kościół ten jest gotycką budowlą z romańskimi elementami. Nie ma w nim tak gdzie indziej wszech obecnych sztukaterii. 

Już z daleka widać dach świątyni. To świątynia klasztorna opiekują się nią ojcowie Dominikanie. Jej budowa rozpoczęła się w 1238 roku. Fundatorką tej świątyni była polska księżniczka Adelajda. Wewnątrz możemy zobaczyć kamienny nagrobek Adelajdy. Wzgórze na którym zniesiono klasztor i kościół nazywane jest Świętojakubowym.
 

Uwielbiam świątynie mające skromne wyposażenie. A ta ma wręcz ubogie wyposażenie. Surowość ścian dopełnia całości.

Kościół Św. Jakuba jest pierwszą świątynią wzniesioną w ówczesnym czasie z cegły. To świątynia orientowana zbudowana na planie trójnawowej bazyliki. Nie ma w niej transeptu za to jest wydłużone prezbiterium. Połączono tu dwa style romański i gotycki. Romańskie są długie wąskie okna, a gotyckie jest sklepienie.
Świątynia oraz klasztor mają charakter obronny. Kościół Św. Jakuba jest jednocześnie Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej. 
 

Kościół jest najstarszą świątynią w Sandomierzu. Z tą budowlą sakralną związanych jest kilka legend m.in: ta o Wzgórzu Salve Regina. W Sandomierzu jest tajemnicze wzgórze o nazwie Salve Regina. Podobno jest to kurhan grzebalny, usypany na wzór tego w Krakowie.Podobno usypał go byk, który był hodowany w klasztorze. Legenda mówi, że Mongołowie wybili znaczną część zakonników i ów byk chciał się zemścić za tą męczeńską śmierć. Pognał za Mongołami chcąc się na nich zemścić.Niestety nie dogonił ich w miejscu gdzie się zatrzymał kopytami usypał ów kopiec a na jego szczycie wyrył napis ” Salve Regina ” czyli „Witaj Królowo”. Czy to jest prawda nie wiadomo.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

15 Comments

 1. Lubie romański styl. Tak niewiele zachowało sie go na polskich ziemiach. Więc nawet jeśli występuje szczątkowo, warto go pokazywać :)

 2. Zazdroszczę tej wizyty w Sandomierzu, to przepiękne miasto. Kościół jest bardzo malowniczy, ślicznie oddałaś jego klimat na zdjęciach. A niedaleko znajduje się przepiękny Wąwóz Królowej Jadwigi, najlepszy na letnie upały. Pozdrawiam!

 3. Cudowne wnętrze świątyni może zawitam w te strony serdecznie pozdrawiam

 4. So lovely…like an art gallery.

 5. What a beautiful church! Thank you for showing the inside as well. The ceilings are stunning.
  I will have to look up on the map where Sandomierz is.
  I didn't know that Poland had a princess Adelaide.
  I love the fact that the interior is quite simple. I mean not opulent. Christ was born in a stable and probably would't need much opulence.
  Thank you for visiting me already,
  greetings from Spain,
  Lisca

 6. Bardzo lubię romańskie kościoły.
  Ten, sandomierki to prawdziwa perełka.
  Pozdrawiam:)*

 7. I like your oval photographs. Such a lot of art work in that church.

 8. legenda naprawdę niesamowita… ciekawa jestem gdzie może być to ziarnko prawdy:)

 9. What a beautiful brick church in a great setting!

 10. gorgeous, so so lovely. ( :

 11. Lubię klimat takich niewielkich kościołów. Piękne wnętrza, no i ten upływ czasu. To widać i czuć :)

 12. Prawdziwa perełka. Kościół na Twoich zdjęciach wygląda cudownie. Bardzo lubię takie surowe wnętrza. Niestety w Sandomierzu jeszcze nie byłam, ale chyba najwyższy czas nadrobić zaległości :)
  Pozdrawiam cieplutko :)))

 13. Nice church and icons you took there

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*