This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pałac Mieroszewskich w Będzinie.

Wracam wspomnieniami do wycieczki, którą odbyliśmy pewnej majowej niedzieli. Było słoneczne niedzielne przedpołudnie, a my postanowiliśmy wybrać się do Będzina, ciągnęło nas do tamtejszego pałacu Mieroszewskich.


Pałac został zbudowany przez Kazimierza Mieroszewskiego w 1702 roku.Ród Mieroszewskich był bardzo bogaty i bardzo potężny, stać go było na zbudowanie okazałej rodowej siedziby. Mieroszewski budując pałac, nakazał by pokoje były umieszczone amfiladowo. Co w ówczesnych czasach stanowiło modę. Tak budowali francuscy bogacze. W jednym z pokoi znajdziemy unikatową polichromię. Wchodząc na piętro widzimy obszerny salon. To przez niego przechodzi się do kolejnych pałacowych pokoi. Zastanawialiśmy się jak wyglądały sypialnie państwa domu, czy były skromne, a może urządzone w wielkim przepychem, jak na bogaty ród przystało.

 Przez wiele lat służył jako siedziba rodowa nie tylko Mieroszewskim,ale również Mycielskim czy van Kramstom. Na koniec przeszedł w ręce Towarzystwa Kopalń i Hut Sosnowieckich, w rękach tego Towarzystwa był aż do 1939 roku. W pałacu możemy zobaczyć unikatowe piece kaflowe.

Zmieniający się właściciele powodowali, że i pałac zmieniał swoje oblicze, był przebudowywany, co sprawiło, że stał się można powiedzieć ” bez stylowy „. Spacerując pałacowym korytarzem przyglądaliśmy się stojącym tutaj meblom.

Na zakończenie tej cudownej wycieczki przeszliśmy się po otaczającym pałac parku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Comments

  1. Zawsze jak jestem w takim miejscu to zdumiewa mnie fakt, że kiedyś tutaj mieszkali ludzie i toczyła się zwykła codzienność. Bo dla mnie to sceneria filmowo-książkowa – zawsze sobie wyobrażam jak to by było cofnąć się w czasie do tamtych lat…Bardzo ładne zdjęcia.

  2. Pięknie odnowiony Pałac Mieroszewskich w Będzinie zdjęcia wspaniałe milej niedzieli pozdrawiam

  3. Pałac jest piękny i romantyczny. Fajne jest ciepło pieca kaflowego i nie ma plastikowych przedmiotów. My już bez nich nie potrafimy żyć.

  4. Pałac prezentuje się bardzo dostojnie, a Twoje zdjęcia dopełniają całości.
    Pozdrawiam:)

  5. Ładny pałacyk, muszę kiedyś się wybrać go zobaczyć. Prezentuje sie efektownie.
    Pozdrawiam.

  6. un palacio precioso y un bonito viaje

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*