Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pałac Mieroszewskich w Będzinie.

Wracam wspomnieniami do wycieczki, którą odbyliśmy pewnej majowej niedzieli. Było słoneczne niedzielne przedpołudnie, a my postanowiliśmy wybrać się do Będzina, ciągnęło nas do tamtejszego pałacu Mieroszewskich.


Pałac został zbudowany przez Kazimierza Mieroszewskiego w 1702 roku.Ród Mieroszewskich był bardzo bogaty i bardzo potężny, stać go było na zbudowanie okazałej rodowej siedziby. Mieroszewski budując pałac, nakazał by pokoje były umieszczone amfiladowo. Co w ówczesnych czasach stanowiło modę. Tak budowali francuscy bogacze. W jednym z pokoi znajdziemy unikatową polichromię. Wchodząc na piętro widzimy obszerny salon. To przez niego przechodzi się do kolejnych pałacowych pokoi. Zastanawialiśmy się jak wyglądały sypialnie państwa domu, czy były skromne, a może urządzone w wielkim przepychem, jak na bogaty ród przystało.

 Przez wiele lat służył jako siedziba rodowa nie tylko Mieroszewskim,ale również Mycielskim czy van Kramstom. Na koniec przeszedł w ręce Towarzystwa Kopalń i Hut Sosnowieckich, w rękach tego Towarzystwa był aż do 1939 roku. W pałacu możemy zobaczyć unikatowe piece kaflowe.

Zmieniający się właściciele powodowali, że i pałac zmieniał swoje oblicze, był przebudowywany, co sprawiło, że stał się można powiedzieć ” bez stylowy „. Spacerując pałacowym korytarzem przyglądaliśmy się stojącym tutaj meblom.

Na zakończenie tej cudownej wycieczki przeszliśmy się po otaczającym pałac parku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Comments

  1. Zawsze jak jestem w takim miejscu to zdumiewa mnie fakt, że kiedyś tutaj mieszkali ludzie i toczyła się zwykła codzienność. Bo dla mnie to sceneria filmowo-książkowa – zawsze sobie wyobrażam jak to by było cofnąć się w czasie do tamtych lat…Bardzo ładne zdjęcia.

  2. Pięknie odnowiony Pałac Mieroszewskich w Będzinie zdjęcia wspaniałe milej niedzieli pozdrawiam

  3. Pałac jest piękny i romantyczny. Fajne jest ciepło pieca kaflowego i nie ma plastikowych przedmiotów. My już bez nich nie potrafimy żyć.

  4. Pałac prezentuje się bardzo dostojnie, a Twoje zdjęcia dopełniają całości.
    Pozdrawiam:)

  5. Ładny pałacyk, muszę kiedyś się wybrać go zobaczyć. Prezentuje sie efektownie.
    Pozdrawiam.

  6. un palacio precioso y un bonito viaje

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*