This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kasztel w Szymbarku.

Podczas jednej z podróży po Beskidzie Niskim, zatrzymaliśmy się w Szymbarku. Tu znajdziemy niezwykłą budowlę, zwaną kasztelem.

Dwór ten był niegdyś siedzibą rodową Gładyszów. Budowla była budowana w dwóch etapach. Nie wiadomo kto był budowniczym, ani nie znamy architekta tej niezwykłej budowli. Został wyposażony w cały system okienek strzelniczych. Nam najbardziej spodobały się unikatowe sgraffitta.

 

Od samego początku aż do końca XVII wieku pełnił funkcję mieszkalno-reprezentacyjną. Aż do końca XVIII mieszkali w nim różni właściciele. Po Gładyszach, byli tu m.in: Sękiewiczowie czy Kuźniarscy.

 

 

Czy faktycznie dwór pełnił jakąkolwiek funkcję obronną, tego nie wiadomo.

 

Ta arcyciekawa budowla swoim wyglądem przypomina zamek obronny, choć tak naprawdę nim nie jest.Zbudowano go nad małą skarpą, która przypominała, o obronnym charakterze kasztelu. O jego charakterze obronnym miały też świadczyć okienka strzelnicze. Czy niewielkie okna komnat. W jego najbliższym otoczeniu ulokowano maleńki skansen.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

5 Comments

  1. Piękne miejsce, niestety mi towarzyszył deszcz, a raczej uczucie mokrej flaneli przyklejonej do twarzy 😉 Pozdrawiam!

  2. Już myślałam, że to cudo w moim Szymbarku (pomorskim:) tam gdzie Dom do góry nogami) i się zdziwiłam, że nic o nim nie słyszałam. Ciekawy obiekt.

  3. Bardzo ładny kasztel; ma bardzo oryginalne zdobienia. Warto go zobaczyć :)

  4. Wygląda jak mauretański pałac ze sgrafitowymi zdobieniami :)

  5. Piekne zdjecia orginalnie zdobiony serdecznosci pozdrowionka

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*