This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kto to?

Mam dla was zagadkę?
Jest ona o pewnej osobie, ma na imię tak jak nasi wielcy pisarze XIX wieczni pisarze. A jednocześnie nie ma nic wspólnego z literaturą. Wynalazł pierwszą lampę naftową. O kim mowa. Dodam tylko, że był w tym kierunku pionierem. Czytam i dowiaduję się o tej osobie coraz więcej. O tym, że był wielkim filantropem.
Człowiekiem o wielkim sercu, związanym z Podkarpaciem?
Rozwiązanie zagadki już wkrótce.

DSCN6807.jpg

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Comments

  1. Adam Bratkowski :) oczywiście z Ignacym Łukasiewiczem . Polecam Teresy Jabłońskiej „Lampy naftowe” wyd. Muza

  2. Oczywiście znamy odpowiedź, wszak 1 lampa uliczna, którą skonstruował stoi w Gorlicach (a właściwie jej kopia). Na rynku od niedawna jest też jego pomnik (ławeczka) 😉 Jedna z większych szkół w powiacie też nosi jego imię 😉

    Pan Ingacy Łukasiewicz 😉

  3. Człowiek wielkiego formatu, czytałam o nim nieco, taki pozytywistyczny ideał – pomoc dla biednych, kształcenie, leczenie. I trochę też „self made man”, który do wszystkiego doszedł własną ciężką pracą i talentem.
    A związek z literaturą jest jak najbardziej, no w każdym razie z czytelnictwem – ileż to książek przeczytano przy naftowych lampach :)

  4. Mam ogromny sentyment do lamp naftowych. Jestem posiadaczką kilku starych lamp.
    Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*