This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Kto to?

Mam dla was zagadkę?
Jest ona o pewnej osobie, ma na imię tak jak nasi wielcy pisarze XIX wieczni pisarze. A jednocześnie nie ma nic wspólnego z literaturą. Wynalazł pierwszą lampę naftową. O kim mowa. Dodam tylko, że był w tym kierunku pionierem. Czytam i dowiaduję się o tej osobie coraz więcej. O tym, że był wielkim filantropem.
Człowiekiem o wielkim sercu, związanym z Podkarpaciem?
Rozwiązanie zagadki już wkrótce.

DSCN6807.jpg

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Comments

  1. Adam Bratkowski :) oczywiście z Ignacym Łukasiewiczem . Polecam Teresy Jabłońskiej „Lampy naftowe” wyd. Muza

  2. Oczywiście znamy odpowiedź, wszak 1 lampa uliczna, którą skonstruował stoi w Gorlicach (a właściwie jej kopia). Na rynku od niedawna jest też jego pomnik (ławeczka) 😉 Jedna z większych szkół w powiacie też nosi jego imię 😉

    Pan Ingacy Łukasiewicz 😉

  3. Człowiek wielkiego formatu, czytałam o nim nieco, taki pozytywistyczny ideał – pomoc dla biednych, kształcenie, leczenie. I trochę też „self made man”, który do wszystkiego doszedł własną ciężką pracą i talentem.
    A związek z literaturą jest jak najbardziej, no w każdym razie z czytelnictwem – ileż to książek przeczytano przy naftowych lampach :)

  4. Mam ogromny sentyment do lamp naftowych. Jestem posiadaczką kilku starych lamp.
    Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*