This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Zbiory z lubelskiego zamku…

Wracam wspomnieniami do wycieczki na lubelską ziemię, a właściwie do Lublina. To była upalna majowa środa. Pakujemy się i wyjeżdżamy czeka na nas Lublin, od dawna planowaliśmy wyprawę do tego unikatowego miasta.Miasta, które ma wiele do zaoferowania przyjeżdżającym tutaj turystom.

Jednym z zabytków, które oferuje to miasto jest stojący na Starówce zamek. My ucieszyliśmy się na zwiedzanie tej unikatowej budowli.

Lubelski zamek przechodził różne koleje losu, był nawet ciężkim więzieniem, funkcję więzienia pełnił do poł. lat 50 tych XX wieku. Później jego rola się zmieniła, zamieniono go na muzeum, którym jest do dzisiejszego dnia. Mój post jest poświęcony znajdującym się tutaj licznym muzealnym zbiorom. Są wśród nich obrazy Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego czy Jacka Malczewskiego. Chodziliśmy od obrazu do obrazu zachwycając się kunsztem malarskim ich autorów.
Jakaś siła ciągnęła nas w stronę portretu cesarza austriackiego Franciszka Józefa. Tuż za nim była cała seria małych obrazów batalistycznych.
Po drugiej stronie zaś portrety znamienitych wodzów na czele z Tadeuszem Kościuszką.
Na muzealnym ścianach wisiały nie tylko portrety, ale również krajobrazy, jest ich tu kilka. Takie sielsko-wiejskie rzeczy.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 Comments

  1. Nie miałam jeszcze okazji być w Lublinie choć wiele osób zachwala to miasto. Jako, że historia Polski oraz malarstwo leży w kręgu moich zainteresowań z przyjemnością zwiedziłabym ten zamek. Dobrze, że lato coraz to bliżej i można nadrobić takie cudne miejsca :)

  2. Nigdy nie byłam w Lublinie – wydawało mi się zawsze, że to nieciekawe małe miasto, ale jakiś czas temu znajoma powiedziała mi, że jest przepiękne i warte odwiedzenia. Chyba się skusze kiedyś :)
    Pozdrawiam! :)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*